Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
آتشگاه اصفهان - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

آتشگاه

در امتداد مسیر خیابانی که در آن منارجنبان واقع است کوه زیبا و یادگار دوران کهن آتشگاه قرار دارد.

آتشگاه اصفهان در ۸ کیلومتری غرب شهر اصفهان و تقریبا در میانهٔ راه اصفهان و نجف آباد قرار دارد. این بنا در نزدیکی رودخانه زاینده رود، بر روی تپه ای قرار دارد. از بلندای این تپه، تا کیلومترها از هر چهار سوی اصلی را می توان به خوبی مشاهده کرد. این تپه از جنس سنگ های رسوبی است.

نام اصیل و کهن بنا "مهربین" یا "دژ ماربین "بوده که اخیراً بدان آتشکده اطلاق شده است. ساخت این آتشگاه در دوران ساسانی یا حتی پیشتر از آن تخمین زده شده است.

 در بالای تپه بنایی گرد ساخته شده که میتوان آن را نقطه نهایی معماری این بنا معرفی کرد. بر روی تپه، هیچ بنایی بلندتر از آن ساخته نشده است. این اتاق دارای هشت گوشه است و در هر گوشه یک پنجره رو به بیرون دارد. گفته میشود موبدان زرتشتی، آتش مقدس را در درون این اتاق قرار می دادند.

این مجموعه دارای اتاقها و ساختمانهایی در چهار جهت تپه بوده که تا زیر اتاقک آتشگاه ادامه یافته اند و البته اکنون تنها سازه های بخش شمالی و بخشی از قسمت شرقی سالم مانده اند و به نظر میرسد بازسازی این بنا در دوره پهلوی باشند. بر روی برخی از خشتهای بکار رفته در سازه های بخش شمالی میتوان عدد ۱۳۵۲ را دید که در قالب خشتها تعبیه شدهاست.

 

آدرس آتشگاه

هشت کیلومتری غرب اصفهان ، بلوار آتشگاه

 

تصاویر آتشگاه

 آتشگاه _ اصفهان

آتشگاه اصفهان

آتشگاه _اصفهان

آتشگاه _اصفهان

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

صفحه آتشگاه به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی درشهراصفهان،استان اصفهان،کشورایران،ثبت شده است.

صفحه آتشگاه با کلید واژه های آتشگاه  اصفهان، مکانهای دیدنی اصفهان ، گردشگری ایران ، دیدنی های استان اصفهان در سایت تفرجگاه برچسب خورده است.

 

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com