Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
حرم امام رضا (ع) - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75

حرم امام رضا (ع)

 

حرم علی بن موسی الرضا، که با نام مرسوم حرم امام رضا شناخته می‌شود، دربرگیرنده آرامگاه هشتمین امام شیعیان در شهر مشهد، ایران است.

حضرت علی بن موسی رضا(ع) در روز آخر ماه صفر سال ۲۰۳هجری قمری به دست مأمون، پسر هارون الرشید خلیفه ی وقت عباسی به شهادت رسید.

بر طبق منابع تاریخی، مکانی که پیکر مطهر امام رضا(ع) در آن به خاک سپرده شده است در اصل روستای کوچکی به نام «سناباد» بوده که در حاشیه ی شهر «توس» قرار داشته است.

مشهد ، مخفف مشهد الرضا یعنی محل شهادت امام رضا (ع) . این شهر همواره به عنوان یک شهر مذهبی مورد احترام بوده ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شهر مشهد مقدس به عنوان مهم ترین قطب زیارتی کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت بطوری که سالانه افزون بر ۲۰میلیون زائر از اقصی نقاط کشور و جهان برای زیارت آن به مشهد مقدس سفر می کنند و امکانات فرهنگی، رفاهی و خدماتی گسترش چشمگیری داشته.

حرم مطهر رضوی، مهم ترین بنای تاریخی و مذهبی ایران اسلامی به شمار می این مجموعه ی فرهنگی و تاریخی، بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی از مهم ترین بناهای مذهبی مسلمانان به شمار می رود.

فضاهای باز اطراف مرقد منور امام صحن نام دارند. در مجموع 9 صحن در مجموعه حرم امام رضا(ع) قرار دارد.

قدیمی ترین و باشکوه ترین صحن حرم ، صحن انقلاب اسلامی است که ساخت آن به سال 875 ه.ق. بر میگردد و در شمال روضه منوره قرار دارد. در ضلع جنوبی این صحن پنجره فولاد معروف امام رضا(ع) و ایوان طلای حضرت قرار دارند. مقبره شیخ حرعاملی و آرامگاه مرحوم شیخ حسنعلی اصفهانی (معروف به نخودکی) در شمال و مقبره شیخ مجتبی قزوینی در جنوب غربی این صحن واقع شده اند. این صحن شامل چهار ایوان می باشد که ایوان طلای نادری در جنوب، ایوان عباسی در شمال، ایوان ساعت در ضلع غربی و ایوان نقاره خانه در ضلع شرقی این صحن قرار دارند. در میانه این صحن نیز سقاخانه نادری قرار دارد که به سقاخانه اسماعیل طلایی معروف است. آیین نقاره نوازی از بالای ایوان نقارخانه برگزار می شود صحن آزادی در شرق روضه منوره واقع شده است و از بناهای زمان فتحعلی شاه می باشد. این صحن نیز شامل چهار ایوان است که به نام های ایوان طلا (ایوان غربی)، ایوان باب الحکمه (ایوان شمالی)، ایوان غربی و ایوان باب السلام (ایوان شرقی) شناخته می شوند. شیخ جعفر مجتهدی در حجره 24 این صحن قرار دارد. صحن جامع رضوی بزرگترین صحن حرم با مساحت 117584 متر مربع در جنوب روضه منوره قرار دارد. این صحن گنجایش 70000 نمازگزار را دارد. در صحن قدس سقاخانه ای وجود دارد که نمای آن شبیه ساختمان قدس (قبله اول مسلمین) است و اندازه آن یک هشتم اندازه واقعی قدس می باشد. صحن جمهوری اسلامی در غرب روضه منوره قرار دارد و جزو صحن هایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ساخته شده است. در میانه این صحن سقاخانه 8 ضلعی قرار دارد که جزو اولین مکان هایی در ایران است که از چشم های الکترونیکی برای سیستم آب آن استفاده شد. در نزدیکی این سقاخانه نیز ساعت آفتابی ای قرار دارد که در تمام فصول سال ظهر شرعی را نمایش می دهد. این صحن شامل چهار ایوان به نام های ایوان طلا یا باب الولایه (ایوان شرقی)، باب العلم (ایوان شمالی)، باب الغدیر (ایوان غربی) و باب الشهاده (ایوان جنوبی) می باشد.

اماکن سرپوشیده اطراف حرم، رواق نام دارد. در حال حاضر 28 رواق در حرم وجود دارد.

سقاخانه حرم مطهر رضوی بین سالهای 1144 تا 1145 ه.ق. و در زمان نادرشاه افشار ساخته شده است. سنگاب آن بصورت سنگ مرمر یکپارچه بوده که از هرات به ایران آورده شده است. پوشش طلایی گنبدی این بنا توسط شخصی به نام اسماعیل خان ساخته شده است.

در دوره صفوی و با پیشنهاد ملا محسن فیض کاشانی پنجره فولاد در صحن انقلاب نصب شد. فلسفه نصب آن نیز این بوده است که چون در گذشته شبها درهای حرم را می بستند، پنجره ای قرار داده بودند که زائرین بتوانند از طریق آن مرقد مطهر را مشاهده کرده و دعا بخوانند.

امروزه برخی از سایتها مثل razavi.tv امکان زیارت و مشاهده آنلاین  حرم را برای زائرین و علاقه مندان فراهم آورده اند.

 

تصاویری از حرم امام رضا (ع)

 

حرم امام رضا

 

حرم امام رضا

 

پنجره فولاد

 

پنجره فولاد

 

 ضریح امام رضا (ع)

 

سقاخانه حرم امام رضا(ع)

 

 رواق حرم امام رضا (ع)

 

رواق حرم امام رضا (ع)

 

حرم امام رضا (ع)

 

حرم امام رضا (ع)

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

صفحه حرم امام رضا (ع)  به عنوان یک مکان زیارتی و گردشگری درشهرمشهد،استان خراسان رضوی،کشورایران،در سایت تفرجگاه ثبت شده است.

صفحه حرم امام رضا (ع) با کلید واژه های حرم امام رضا (ع) ، دیدنی های مشهد، طبیعت گردی در مشهد، زیارتگاه های مشهد ، مکانهای دیدنی استان خراسان رضوی ، مسافرت به مشهد، زیارت امام رضا(ع) برچسب خورده است.

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com