Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
نوروز - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

نوروز

 

نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، در آغاز فصل بهاراست .نوروز جشن آغاز سال نو ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. ایرانیان باستان از نوروز به عنوان «ناوا سرِدا» به معنی سال نو یاد می‌کردند. در زمان اشکانیانو ساسانیان و خوارزمشاهیان نیز نوروز گرامی داشته می‌شد. در این دوران، جشن‌های متعددی در طول یک سال برگزار می‌شد که مهمترین آنها نوروز و مهرگان بود.

سفره‌های نوروزی یکی از آیین‌های مشترک در مراسم نوروز در بین مردمی است که نوروز را جشن می‌گیرند.

سفره نوروزی که امروزه در ایران به آن سفره هفت سین هم می‌گویند دارای سیر ، سکه ، سبزه ، سمنو ، سماق ، سنبل و سیب می باشد همچنین شامل آجیل و شیرینی سنتی و میوه جهت پذیرایی مهمانهاست.

تخم مرغ رنگ‌ شده از اجزای اصلی سفره‌ نوروز بود. در این سفره، بعضی چیزها فقط جنبه زیبایی و نمادین داشت مانند تخم مرغ و آیینه و شمع وآب .

یکی از متداول‌ترین خوراک ها که به مناسبت نوروز پخته می‌شود، سمنو است.

پختن غذاهای دیگر نیز در نوروز مرسوم است. برای مثال، سبزی‌پلوبا ماهی و رشته پلو در شب عید و شیرینی‌هایی مانند نخودی و زعفرانی .

دید و بازدید عید یا عید دیدنی یکی از سنت‌های نوروزی است که در بیشتر کشورهایی که آن را جشن می‌گیرند، متداول است.

حمام رفتن و پوشیدن پوشاک نو بخشی از ضروریات روز نوروز است که افراد حتماً بایستی با لباس نو و تمیز به دیدار اقوام و دوستان می‌رفتند.عید دیدنی از منزل پدر و مادر و بزرگان فامیل شروع می شود.

سبزه عید از بیست روز تا ده روز مانده به عید باید سبز شود. به این ترتیب که خانم خانه به تعداد جمعیت خانواده یک مشت گندم یا عدس یا هر دانه سبز کردنی دیگر را برداشته و در ظرفی سفالی میریخت،سپس روی دانه ها را با آب نیم گرم پوشانده و در جایی نه گرم و نه سرد قرار میدادند و هر روز آب تازه بر ریش میریختند تا جوانه بزنند.

 


 

برچسبها : سال نو ، نوروز ، هفت سین ، سنتهای کهن ایرانی

دیدگاه‌ها  

#1 آرمان 1395-11-03 18:31
ممنون از مطالب جالبتون

نوشتن دیدگاه

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com