Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
حسینیه امینی ها - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

 

حسینیه امینی ها

خانه امینی ها در اوج سادگی معماری زیبایی را به تصویر کشیده و نمونه کاملترین و زیباترین خانه های سبک قزوین است که می تواند برای مسافران جذاب باشد.

خانه و حسینیه امینی‌ها، از خانه‌های زیبا و اعیانی قزوین است که توسط حاج محمد رضا امینی از اعیان تجار قزوین در مغرب رودخانه دزج ساخته شد که بعدها در زمان پهلوی اول رودخانه پر شده و خیابات مولوی به جای آن احداث گردید.

این ساختمان در سال ۱۲۷۵هجری قمری بنا گردیده و در آن وقت مبلغ چهل و هشت هزار تومان صرف ساخت آن شده‌است. در میان بنا سه تالار ساخته شده که امتداد آن‌ها به موازات یکدیگر از شرق به غرب ا ست و میان دو حیاط شمالی و جنوبی قرار دارد. تالارها دارای ارسی‌های بسیار زیبایی بوده که در هنگام روضه خوانی با بلند کردن آن‌ها، هر سه تالار یکی می‌گردند و محوطه سر پوشیده بزرگ و آیینه کاری زیبایی تشکیل می‌دهند. در وسط تالار بزرگ چهلچراغ آویخته شده و فرشهای تالار یکتخته و عتیقه بوده‌است. زیر تالارها خالی بوده و سردابه، زیرزمین، شربتخانه و انبار ساخته‌اند.مرحوم حاجی محمد رضای امینی برای خیرات و مبرات در سال ۱۳۰۳(ه.ق) دهاتی را جهت روضه خوانی در ایام محرم و اطعام مساکین در محرم و صفر و رمضان وقف این حسینیه نموده‌است.

حیاط بیرونی بیشتر برای رسیدگی به امور کدخدایان و رعایا و بررسی به حساب و کتاب آنها و احیاناً شکایات و گرفتاریهای محلی و از این قبیل کارها و حیاط اندرونی که بخش اصلی خانه را تشکیل می‌دهد به منظور زندگی خانوادگی و پذیرایی از میهمانان بوده و دارای تأسیساتی مانند آشپزخانه، شربتخانه، آبدارخانه، گرمخانه و غیره است.

تمامی این تأسیسات معمولاً در ضلع شمالی و جنوبی حیاط و در یک ردیف، به طور قرینه سازی بنا شده زیرزمین ها، تو در تو با طرح‌های زیبا و پوشش‌های ضربی و آجرکاری‌های چشم نواز، حوضخانه با سنگ‌های مرمرین و هواکشها به منظور خنک کردن و تهویه فضای زیرزمین‌ها تعبیه شده که بیانگر ویژگی‌های معماری این شهر باستانی است و نمونه بارز آن را در خانه امینی‌ها و حسینیه موینی و معتمدی و دیگر خانه‌های قدیمی این شهر می‌توان مشاهده کرد.

 

آدرس حسینیه امینی ها :

 

انتهای خیابان مولوی نرسیده به چهار راه منتظری

 

تصاویر حسینیه امینی ها :

 

حسینیه امینی

 

 

حسینیه امینی

 

 

حسینیه امینی_حیاط

 

 

حسینیه امینی _زیرزمین

 

حسینیه امینی _ زیر زمین

 

حسینیه امینی _گرمابه

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

حسینیه امینی

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

صفحه حسینیه امینی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی درشهرقزوین،استان قزوین،کشورایران،در سایت تفرجگاه ثبت شده است.

صفحه حسینیه امینی ها  با کلید واژه های حسینیه امینی  ، دیدنی های قزوین، طبیعت گردی در قزوین،حسینیه امینی ها قزوین، مکانهای دیدنی استان قزوین ، مسافرت به قزوین برچسب خورده است.

 

 

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com