Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
سرای سعدالسلطنه - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

 

سرای سعد السلطنه

کاروان‌سرای سعدالسلطنه به دستور «سعدالسلطنه» حاکم وقت قاجاریه قزوین ساخته شد. ارزشمندترین قسمت این بنا، چهار سوق آن است که از تقاطع قائم دو راسته ایجاد شده و بر فراز آن گنبد بزرگ کاشیکاری شده‌ای قرار دارد. چهار طرف گنبد را، چهار نیم‌گنبد با رسمی‌بندی و نورگیر فراگرفته‌اند که فضا را بزرگتر نشان می‌دهند. هشتى‌ بنا که پس از درِ ورودى قرار دارد، با آجر و کاشى تزئین شده و سقف یزدى‌بندى شده دارد.

سرای سعدالسلطنه قزوین بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده و مرکزتجاری داخلی شهری کشور است که با وسعتی افزون بر ۶/۲هکتار در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد.

ورودی اصلی کاروانسرای سعدالسلطنه از خیابان امام خمینی است که ۴طاق نما در طرفین داشته و سقف آن نورگیر ندارد و به صورت عرقچین ساخته شده است و خیابان را به حیاط اصلی سرای سعدالسلطنه متصل می سازد. این کاروانسرا دارای محوطه تاریخی بسیار زیبا است که در حال حاضر بزرگ ترین مجموعه کاروانسرایی شهری قزوین محسوب می شود که در عهد قاجار و در زمان ناصر الدین شاه توسط سعدالسلطنه، فرماندار وقت قزوین بنا شده است. کاروانسرای سعدالسلطنه بزرگترین کاروانسرای سر پوشیده جهان و بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران و یکی از معدود کاروانسرا های ایران است که دارای چندین حمام، سرا، تیمچه، شترخان، راسته، چهارسوق، مسجد، چایخانه و … می باشد. نقش این کاروانسرا در گذشته به عنوان یک سرای بازرگانی بوده است.

کاروانسرای سعدالسلطنه دارای ۵حیاط اصلی است.حیاط اصلی که بزرگترین حیاط کاروانسرا است ، حیاط سعدالسلطنه است با ۳۰۷۳متر مربع که۱۵۹۳متر مربع آن فضای حیاط و باقی، فضای بسته و نیمه باز را تشکیل می دهند و در چهار جانب آن حجرات یک طبقه که از کف حیاط سعدالسلطنه یک متر فاصله دارند ساخته شده است.

در غرب حیاط سعدالسلطنه کاروانسرا حیاطی وجود دارد ، به نام حیاط نگارالسلطنه که ۱۴۹۲مترمربع مساحت دارد که  ۲۴۴مترمربع آن فضای حیاط و باقی فضای بسته و نیمه باز می باشد که دارای دو حجره و دو انبار بسیار بزرگ است و در آن از سمت غرب به راسته وزیر باز می شود.

شرق حیاط سعدالسلطنه حیاطی است موسوم به سعدیه ، با مساحت ۳۱۹۵مترمربع که ۸۰۰متر مربع آن حیاط است .

در مجموع این حیاط ۱۰حجره دارد.درب گرمابه سعدیه در شمال شرقی همین حیاط است.

در غرب چهارسوق کاروانسرای سعدالسلطنه دالان درازی موسوم به قیصریه است که با در بزرگی به راسته وزیر اتصال دارد و در شمال و جنوب آن سراسر حجرات تجاری است که دارای رسمی بندی های زیبایی است.

در ضلع جنوبی سرای قیصریه حیاط شترخان (بار انداز) واقع شده  و ارتباطی مستقل جهت ورود چهار پایان از بازار سعدیه دارد . حیاط شترخان کاروانسرای سعدالسلطنه ۴۳۷۸مترمربع مساحت دارد که از این متراژ ۱۲۳۸متر مربع آن به حیاط اختصاص دارد.

در سمت شرق شتر خان حیاط قهرمانی با وسعت ۱۸۶۰متر مربع می باشد که ۷۰۶متر مربع آن را حیاط در بر گرفته است. این حیاط تنها فضایی است که ورودی مستقیم به بیرون مجموعه ندارد و دارای حجراتی دور تا دور حیاط و انباری در گوشه جنوب شرقی آن می باشد.و قبلا تجارتخانه ارامنه قزوین بوده است.

 

آدرس سرای سعد السلطنه

 

قزوین خیابان امام خمینی

 

تصاویر سرای سعد السلطنه

 

 سرای سعد السلطنه

 

 سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

 

سرای سعدالسلطنه

 

 

سرای سعدالسلطنه

 

 

سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

سرای سعدالسلطنه

 

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

صفحه سرای سعد السلطنه به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی درشهرقزوین،استان قزوین،کشورایران،در سایت تفرجگاه ثبت شده است.

 صفحه سرای سعد السلطنه  با کلید واژه های سرای سعد السلطنه، دیدنی های قزوین، طبیعت گردی در قزوین ، سرای سعد السلطنه قزوین، مکانهای دیدنی استان قزوین ، مسافرت به قزوین برچسب خورده است.

 

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com