Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
ساری - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

 ساری

شهر ساری واقع در کوهپایه‌های رشته کوه البرز دارای دو بخش کوهستانی و دشت می‌باشدو از شمال به فاصله ۳۵ کیلومتر بهدریای مازندرانقرار دارد. ساری به فاصله کمتر از ۱۵۰ کیلومتر ازتهران واقع گردیده و توسطجاده فیروزکوه۲۶۵کیلومتر و توسط جاده هراز۲۵۰کیلومتر و به وسیلهراه آهن شمال۳۵۴کیلومتر باتهرانفاصله دارد.

ساریمرکزاستان مازندراندر شمالایران، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهراستان مازندراناستبه مردم اهل ساری، سارَوی گفته می‌شود. همچنین ساری با بیش از ۶۰۰۰ سال قدمت، قدیمی‌ترین شهر شمال ایران می‌باشد،

براساس اکتشافاتی که در منطقه نوده در جنوب ساری به عمل آمده، تکه سفال­هایی دست ساز از دوره مس­سنگی با پوشش قرمز و نقوش هندسی سیاه یا قهوه‌ای تیره، یک قطعه دور ریز تولید ابزار سنگی از جنس فلینت به رنگ کرم و سفال‌هایی از دوره مفرغ در طیف خاکستری تیره، سیاه و سنگ چین معماری شناسایی شده که نشان از قدمت ۶ هزار ساله شهر ساری دارد.

ساری در قرن اول هجری به دست فرخان ابن دابویه بربری محله‌ای تجدید بناشده‌است.

ساری پایگاه آغامحمدخان کمی پیش از تاجگذاریقاجاربوده است.

گیلانومازندرانتنها سرزمینهایی در آسیای غربی هستند، که در زمان حمله تازیان (اعراب)به ایران توسط ایشان فتح نشده‌است، زیراگیلانومازندراناز همه طرف محفوظ هستند و راه‌های ورودی به این خطه‌ها بسیار سخت بوده‌است. کوهستان‌هایالبرزباعث شده که سپاه اعراب نتواند واردگیلانومازندرانشوند و این باعث شد که این سرزمین‌ها هیچگاه با زور و ظلم فتح نگشتند؛ ولی شاهان ساری وشهریارکوهبه کسانی که از ترس خلفای عباسی به مازندران پناه می‌آوردند، اموال بسیار و پناهگاهی برای معیشت می‌داد و بر همین اساس بسیاری ازشیعیانو سیدان علوی، که با جور خلفای عباسیان مخالف بودند، به ساری یاآملفرار می‌کردند. این سادات به مرور زمان مردم مازندرانی را که هنوز بهزرتشتایمان داشتند به دیناسلامآشنا کردند و طی مدتی سراسر مازندران به مذاهب مختلفتشیعگرویدند و سلسله‌های مختلف به مذهب تشیع روی آوردند.نخستین مسجد جامع ساری پس از مرگاسپهبد خورشید دابوییو سقوط حکومت وی در مهرماه ۱۴۰هجری شمسی، توسط مسلمانان و به امرابوالخطیببنیان نهاده شد.

رشد و ترقی ساری پس ازقاجاریانبوده‌استآغا محمد خان قاجارمراسمتاجگذاریاش پس از تصرف قفقازیه و سرکوب کلیه امرا و حکام داخلی و پذیرش اطاعت و فرمان خان قاجار از سوی کلیه نواحی به استثنای مشهد و خراسان که هنوز زیر فرمان شاهرخ میرزا و فرزندش نادر میرزا بود، آقا محمد خان زمان را برای تاجگذاری خود مناسب دید و در تهران به نام پادشاه ایران تاجگذاری کرد. نظام شهری نوین ساری از آن زمان باقی‌مانده‌است و گفته می شود ساری نخستین شهر ایران بوده‌است که ساختراه‌آهن سراسری ایراناز آنجا آغاز شده است و پس ازرضاشاهو در هنگامجنگ جهانی دومبه تصرف نیروهایشورویدر آمد و پس از جنگ جهانی نیزفرودگاه دشت نازساخته گردید .

 

شهرداری ساری

ساری

 ساری_ظرف قدیمی

 

 

 

 

 

 

جهت انتخاب مکان مورد نظر از منو  مکانهای دیدنی را انتخاب نمایید.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... درساری می شناسید که فکر می کنید خوب است دیگران هم با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن  دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را برای ما ارسال نمایید تا با نام خود شما در سایت با دیگران به اشتراک گذاشته شود.

 

 

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com