Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
باداب سورت - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

 باداب سورت

باداب سورت از جمله چشمه‌های آب معدنی است.  املاح موجود در چشمه‌های آب معدنی اغلب خاصیت درمانی دارند اما این چشمه‌ها بیشتر به دلیل جذابیت بصری مورد توجه اند. این چشمه‌ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده‌اند و در ایران بی‌نظیر هستند.اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌هایزرشکوحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

چشمه‌های باداب سورتاروست مشتمل بر چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می باشند. یکی از این چشمه‌ها که چشمه اصلی بوده که دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای حوضچه‌ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای آب درمانی استفاده می‌شود.همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی‌کند.

چشمه های دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروف‌اند. همچنین دارای آب‌هایی به رنگ نارنجی و کمی ترش مزه‌اند که به صورت دائمی و نشتی همانند نوشابه‌ای گاز‌دار از دل زمین می‌جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه‌ها کمی رسوب اکسید آهن نشسته است. آب‌های رسوبی چشمه‌های باداب‌سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است.

البته حوضچه‌های پائین‌دست باداب سورت به خاطر ته‌نشین شدن املاح در حوضچه‌های بالادست، شفاف‌ترند. چشمه‌های باداب سورت ساری از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن که دوران چهارم زمین‌شناسی می‌باشد، شکل گرفته است.

این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در بر می گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده ‌‌‌‌‌از جنگل‌هایی با درختان سوزنی برگ می‌رسد، از جنوب مشرف به دره‌های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه کرده است.

 

آدرس باداب سورت

مسیر  رسیدن به باداب سورت از تهران:

مسیر ۱ : تهران-سمنان-مهدیشهر-شهمیرزاد-فولادمحله-سه راه تلمادره-روستای اروست-باداب سورت.

مسیر ۲ : تهران - ساری - کیاسر - سه راه تلمادره - روستای اروست - باداب سورت.

 

 

 

تصاویر باداب سورت

باذاب سورت

 

باداب سورت

باذاب سورت

باداب سورت ، چشمه جوشان

-------------------------------------------------------------------------------------------------

چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، روستای ارست (orost) به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد.

صفحه چشمه های باداب سورت با کلیدواژه های دیدنیهای مازندران، چشمه های باداب سورت، مکانهای دیدنی ساری، چشمه های ایران در سایت تفرجگاه برچسب خورده است.

صفحه ی چشمه  باداب سورت به عنوان یک جاذبه گردشگری درشهرساری،استان مازندران،   کشورایران،ثبت شده است.

 

 

 

 

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com