Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
مجموعه تاریخی فرح آباد ساری - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

 

مجموعه تاریخی فرح آباد ساری

 بقاياى شهر قديمى فرح آباد به وسعت ۳۰ تا ۴۰ هکتار، در فاصله تقريبى ۲۸ کيلومترى راه اصلى ساري – فرح‌آباد و در فاصله دو کيلومترى ساحل درياى مازندران قرار دارد. از مهم‌ترين بقاياى اين شهر، مسجد و مدرسه قسمت‌هايى از يک پل، ديوار باقى مانده از يک قصر و حمام متعلق به دوره صفوى را مى‌توان نام برد. در گذشته به آن شهر طاهان میگفتند.

اين محل در زمان شاه عباس اول بندرى آباد و پررونق شده بود و به آن  لقب دارالسرور داده شده بود ، شاه عباس با هدف تاسیس دارالسلطنه  تابستانی صفویه به احداث این محل پرداخت. شاهان صفوي، بويژه شاه عباس، علاقه خاصي به اين محل داشته و همه ساله، تابستان، مدتي در اين شهر اقامت مي کردند. اين شهر در اواخر سلطنت شاه عباس دوم توسط روس‌ها به آتش کشيده شد و روس‌ها پس از کشتار همگانى و به آتش کشيدن کاخ جهان‌نما از راه دريا گرختند.

بناهاي مجموعه فرح آباد شامل کاخ، پل، مسجد، آب انبار، حمام، کاروانسرا، مدرسه، بازار و خيابان های متعددي بوده است که در اطراف رود تجن ساخته بودند. متأسفانه اين مجموعه در قرون اخير در اثر عوامل طبيعي، جنگل کاري و توسعه کشاورزي تخريب شده است، ولي آنچه از بقاياي آن مشاهده مي شود دلالت بر شکوه و زيبايي آن در عهد صفوي دارد.

مسجد جامع فرح آباد، سارى

ورودى مسجد در ضلع شمالى آن قرار دارد و سردر ورودى آن روزگارى مزين به کاشى‌هاى هفت رنگ بود. از مناره‌هاى اين مسجد تنها پايه‌هاى آن پابرجاست. آب مورد استفاده اين مجموعه به وسيلهٔ جوى‌هاى روباز آجرى با شيب‌بندى ملايم از رودخانه تجن وارد حوض حياط مرکزى و آب مازاد از ضلع غربى آن خارج مى‌شد. از تزيينات مسجد نشانه‌هايى باقى است که مى‌توان به کاربندي، کاشى‌کارى و مقرنس‌کارى اشاره نمود.

کاخ جهان‌نما

کاخ جهان‌نما با توجه به عظمت معمارى و تلفيق هنر شرق و غرب که به صورت نقاشى روى ديوارهاى آن به کار رفته، به اين نام مشهور شده بود. البته نقل قول های متفاوتی در خصوص این نام گذاریموجود است یکی از آنها اینست که یکی از همسران شاه عباس به نام جهان، عمارتیرا در فاصله دو کیلومتری این کاخ بنا کرد که الآن فقط یک تپه بسیار مرتفع تحت عنوانعمارت از آن باقی مانده و اهالی محل زمین های اطراف آن را تحت عنوان عمارت بن نامگذاری کرده اند.  شاه عباس از برج های کاخ جهان نما، عمارت همسرش جهان را نظاره میکرد و به همین خاطر نام این کاخ را جهان نما گذاشته بود تا ارادتی به همسرش نشاندهد.  دیگری آنکه برج و باروهای این کاخ بسیار بلند ساخته شدهو چشم انداز بسیار وسیعی برای آن ایجاد کرده است.  چون فضای اطراف کاخ باز بوده وعرصه طبیعت، دریا و جنگل و رودخانه و صحرا در اطراف آن وجود داشت، این تعبیر را بهوجود آورد که از بالای برج های آن می توان جهان را نظاره کرد .بقاياى اين کاخ در قسمت شمالى مجموعه تاريخى فرح‌آباد و در غرب رودخانه تجن قرار دارد. 

 

پل 

 

پل آجرى نيمه ويران فرح‌آباد، به صورت شرقي-غربي، با ملات ساروج و آجر بر روى رودخانه تجن احداث شده بود. اين پل داراى هفت چشمه بود که امروزه به جز چند چشمه طاق، قسمت اعظم آن آسيب فراوان ديده است.

 

:آدرس مجموعه تاریخی فرح آباد ساری  

فرح آباد ، ۲۸ کيلومترى شمال ساری

 

تصاویر مجموعه تاریخی فرح آباد ساری

 فرح آباد

مسجد فرح آباد

 

دورنما مجموعه فرح آباد

 

فرح آباد

مسجد فرح آباد

 

 

مسجد فرح آباد

 

حمام فرح آباد

حمام فرح آباد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پل فرح آباد

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

صفحه مجموعه تاریخی فرح آباد به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی درشهرساری،استان مازندران،کشورایران،در سایت تفرجگاه ثبت شده است.

صفحه مجموعه تاریخی فرح آباد با کلید واژه های مجموعه تاریخی فرح آباد، دیدنی های ساری، طبیعت گردی در مازندران،مجموعه تاریخی فرح آباد ساری، مکانهای دیدنی استان مازندران ، مسافرت به ساری برچسب خورده است.

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com