1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.88

برج رسکت ساری

برج رسکت که در دهستان فریم بخش دو دانگه شهر ساری قرار دارد واز بناهای قرن پنجم هجری قمری است.

در سال ۲۳۱ خورشیدی برابر با ۲۳۷ قمری شهاب سنگی در این منطقه سقوط کرد که به نام «شهاب سنگ اسپهبد شروین» خوانده شد. برخی پژوهشگران برج رسکت را یادمانی چند منظوره در نزدیکی محل سقوط اینشهاب سنگمی‌دانند. برج رسکت که در شیب تند کوهی سنگی بنا شده در سال ۴۱۳هجری قمریساخته شد مدفن یکی از شهریارانآل باونداست ۱۸ متر ارتفاع دارد محیط آن در پایین ۱۴.۷۶ متر است. حد فاصل قسمت فوقانی بدنه و آغاز گنبد برج بامقرنس کاریتزئین شده است و دو کتیبه آجری نیز بهخط پهلوی ساسانیوخط کوفیدر روی آن به چشم می‌خورد. برج رسکت مدوّر است با سقفی مخروطی که قطر قسمت داخل آن ۵۷.۴ متر است. لبهٔ برج با ردیف مضاعفی از مقرنس های آجری مزیّن به نقوش گچبری آذین شده است. در پایین این مقرنس ها کتیبه ای با شکوه بخطّ کوفی به کمک گچبری نقش شده است. دوسوم این کتیبه از میـان رفته است. حروف کتیبه برنگ سفید بر زمینه ای بهرنگ آبیجلوه گری می کند

دو برج آرامگاهي رسکت و لاجيم در زمان غزنويان ساخته شده‌اند اما در اين زمان خاندان باونديان که از اسپهبدان ساساني بودند در مازندان حکومت مي‌کردند.

ايستايي اين بناي اسلامي در شيب تند كوه سكوي آجري است كه شيب كوه را از بين برده استبرج رسكت در شيب تند كوهي سنگي بنا شده و همواره اين سئوال مطرح بوده كه اين بناي آجري چگونه در اين شيب تند ايستاده است. با طرح اين سئوال گمانه‌اي در اطراف برج زده شد و طي آن بخشي از سكوي آجري نمايان شد كه سطح شيب را براي معماران برج از بين برده استدر گذشته معمارني كه قصد برپايي برج آرامگاهي رسكت را داشتند با استفاده از تراشيدن سنگ‌هاي كوه حفره‌اي سنگي را به وجود آوردند تا بتوانند سكوي آجري را در داخل آن بنا كنند.

بالای درِ كتیبه ای كه آن هم از گچ ساخته شده و بسیار آسیب دیده به چشم می خورد. این كتیبه شامل چهار سطر است كه سه سطر اول و نصف از سطر چهارم بخطّ كوفی ریحان مشابه خط كتیبۀ فوقانی است و نیم دیگر از سطر چهارم بخط پهلوی است. متنی كه بخط كوفی نوشته شده توسط خطی عمودی به دو بخش تقسیم شده كه یكی آیات قرآنی و دیگری مطالب تاریخی است. خط عمودی دیگری نوشته های كوفی را از متن پهلوی جدا ساخته است. مفاد اولین بخش از كتیبه كه بخط كوفی احتمالا چنین است : لا اله إلاّ اللّه مخلصاً محمّد رسول اللّه صادقا این جملات نشانه ایمان به اسلام است كه به آن كلمات مخلصا و صادقا اضافه شده است. گرچه این دو كلمه در نوشته ها كاملا غیر معمول است ولی هنوز در ایران به هنگام بیان شفـاهی شهادتین به منظور تحكیم و تایید بیشتر به كار می رود. معنای كلمه اول « با خلوص قلب » و معنای كلمه دوم «با صداقت قلبی» است. مفـاد بخش تـاریخی با این كلمات آغـاز می شود : هـذه الـقبّه … و بجز این چنـد كلمه چیزی بر جـای نمـانـده كه بتوان خواند.

 

آدرس برج رسکت ساری

 

ساری – دو راهی کیاسر وسد سلیمان تنگهبه سوی سد

 

تصاویر برج رسکت ساری

 

برج رسکت

 

برج رسکت _ ساری

 

برج رسکت _ ساری

 

برج رسکت _ ساری

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

صفحه برج رسکت به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی درشهرساری،استان مازندران،کشورایران،در سایت تفرجگاه ثبت شده است.

صفحه برج رسکت با کلید واژه های برج رسکت ، دیدنی های ساری، طبیعت گردی در مازندران، برج رسکت ساری، مکانهای دیدنی استان مازندران ، مسافرت به ساری برچسب خورده است.

 

 

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com