Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
امام زاده یحیی - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

امام زاده یحیی ساری

 

امامزاده یحیی در زمان مرعشیان (قرن نهم هجری قمری) بنا گردیده است و بخش الحاقی آن در زمان قاجار در سال 1193 ساخته شده که در اثر آتش سوزی از بین رفته و دوباره در سال 1330 ساخت بنای جدید الحاقی در جای قبلی انجام گرفت.

امامزاده یحیی داراى صندوق و در نفيس چوبى است که از اهميت هنرى و تاريخى برخوردارند.

امامزاده یحیى از فرزنداران امام موسى کاظم (علیه السلام) است. کتیبه روی صندق شخصیت های مدفون در این بقعه را چنین معرفی می نماید: یحیی بن موسی الکاظم (علیه السلام) و برادرش حسین بن موسی (علیه السلام) و خواهرشان سیده سکینه (علیها السلام).

هسته اصلی بنای امامزاده دارای پلان دایره شکل می باشد که حجم استوانه ای را به وجود آورده است. برج مقبره مذکور با گنبد دو پوسته پوشانده شده که پوسته درونی بر پایه چفتی تیزه دار اجرا شده و بر روی آن گنبد بیرونی به صورت رک و ۱۲ضلعی قرار گرفته است. مصالح مورد استفاده در بنا نیز آجر ختایی با ابعاد ۱۹در ۱۹در ۴سانتیمتر، ملات آهکی و گچ می باشد.بنای امامزاده برجی استوانه‌ ای با گنبد هرمی چند ضلعی به ارتفاع حدود ۲۰متر است که مدخل آن در سمت شرق قرار دارد. در زیر پاکار گنبد، حاشیه‌ ای تزیینی و مقرنس دیده می‌شود. سطح بیرونی گنبد ساده و بدون تزیین است. این بنا دارای دری دو لنگه و نفیس بوده که ظاهرا امروزه در موزه‌ ملی ایران موجود است. از چوب نیز برای ساخت در ورودی ، پنجره وضریح استفاده شده است.

امامزاده یحیی در مجاورت برج آرامگاهی سلطان زین العابدین فرزند میر بزرگ مرعشی آملی در خیابان امازاده یحیی قرار دارد.

 

آدرس امام زاده یحیی 

 

ساري، خیابان جمهوری ،خیابان امامزاده یحیی

 

تصاویر امام زاده یحیی 

 

امام زاده یحیی

 

 

امام زاده یحیی

 

امام زاده یحیی

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

صفحه امام زاده یحیی  به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی درشهرساری،استان مازندران،کشورایران،در سایت تفرجگاه ثبت شده است.

صفحه امام زاده یحیی با کلید واژه های امام زاده یحیی، دیدنی های ساری، طبیعت گردی در مازندران، امام زاده یحیی ساری، مکانهای دیدنی استان مازندران ،زیارتگاه های ساری، مسافرت به ساری برچسب خورده است.

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com