Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
سپندارمذگان - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

سپندارمذگان

 

در ایران باستان ، در گاه‌شماری‌های گوناگون ، علاوه بر این که ماه‌ها نام داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. برای نمونه روز نخست هر ماه "روز اورمزد"و روز پنجم هر ماه، "سپندارمزد"بوده‌است. سپندارمزد لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد باروری است چون با فروتنی، تواضع و گذشت زندگی را به همه زیستمندان هدیه می‌کند. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسفندگان (اسپندگان) را به‌عنوان نماد تمایلات مادرانه و باروری می‌پنداشتند سپندارمزد نگهبان زمین است و از آنجا که زمین مانند زنان در زندگی انسان نقش باروری و باردهی دارد جشن اسفندگان (اسپندگان) برای گرامیداشت زنان برگزار می‌گردد. ایرانیان از دیر باز این روز را روز زن و روز مادر می‌نامیدند.به همین مناسبت پنجم اسفند، عید زنان به شمار می ‌رفت. مردان به جهت گرامی ‌داشت، به زنان هدیه ‌داده و بخشش می‌ کردند. زنان در سپندار مذگان به نوعی فرمانروایی می ‌کردند و مردان باید از آنان فرمان می ‌بردند.

این روز در تقویم زرتشتی مصادف است با پنجم اسفند ماه و در تقویم جدید ایرانی، که شش ماه اول سال سی و یک روز حساب میشود، شش روز به جلو آمده و دقیقا مصادف میشود با ۲۹ بهمن ماه، اما با توجه به نام این روز که براساس روز پنجم ماه اسفند است ، مناسب است تا در همان پنجم اسفند جشن گرفته شود.

در ایران همواره زنان و دختران دارای جایگاه والایی بودند ، در زمانى كه در بسيارى از سرزمين ها و فرهنگ هاى جهان باستان، دختر منفور خانواده بود و حتى گاهى پس از زايش بى درنگ زنده به گور مى رفت، در ايران باستان، زن همكار و همفكر مرد در زندگى زناشويى و حقوقى، دينى و مذهبى ، جنگ و پهلوانى بوده است. در افسانه هاى پيش از زرتشت، سپندارمذ دختر اهورامزداست و در سمت چپ او مى نشيند و بهمن پسر اهورامزداست و سمت راست او قرار مى گيرد.

 

 


 

برچسبها : سپندارمذگان ، جشن عشق ایرانی ، روز عشق

نوشتن دیدگاه

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com