Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
چهارشنبه سوری - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

چهارشنبه سوری

 

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانیاست که در شب آخرین چهارشنبه سال (از غروب سه‌ شنبه) برگزار می‌شود و اولین جشن از مجموعه جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است. . مراسم سنّتی مربوط به این جشن ملّی، از دیرباز در فرهنگ سنّتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است. البته برخی بر این عقیده اند که این جشن مربوط به ایران باستان نیست .آتش چهارشنبه سوری در بعد از ظهر روشن میشود ، زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند می‌خوانند" زردی من از تو، سرخی تو از من" .این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است .

واژه «سوری» به معنی «سرخ» است ، به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

در مناطق گوناگون ایران در در شب چهارشنبه سوری گاه سه کپه آتش (به نشانه سه پند بزرگ ایرانیان باستان: پندار نیک و کردار نیک و گفتار نیک ) و یا هفت کپه آتش (به نشانه هفت امشاسپندان)فراهم می‌کنند.

فالگوشی یکی از رسم‌های چهارشنبه‌سوری است که در آن کسانی که حاجتی دارند نیت می‌کنند، پشت دیواری می‌ایستند و به سخن رهگذران گوش فرا می‌دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می‌گیرند.

رسمی دیگری که از قدیم متداول است ، تهیه و خوردن آجیل چهارشنبه سوری است . این آجیل شور و شیرین ، مانند آجیل مشگل گشاست؛ یعنی علاوه بر مواد اصلی بو داده ی شور شامل ، برگه هلو و زردآلو ، قیسی ، کشمش سبز ، مویز ، باسلـُق ، پسته و بادام ، فندق بو نداده می باشد. تهیه این آجیل را برای استجابت یک مراد نذر می کنند . خوردن این آجیل در شب چهارشنبه سوری ، به اعتقاد مردم باعث شگون و خوش یمنی است. آش بیمار برای کسانی که بیماری دارند و خواهان سلامتی او هستند نیز طبخ می شود. کوزه شکستن و قاشق زنی از دیگر رسوم چهارشنبه سوری می باشد.

 

 


 

برچسبها : چهارشنبه سوری ، چارشنبه سوری ، قاشق زنی ، فال گوش ، جشن چهارشنبه سوری

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com