Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
دروازه قرآن - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

 

 

 دروازه قرآن 

 در قدیم شیراز دارای 6دروازه بوده است .هم اکنون در شیراز دروازهای به جز دروازه قرآن وجود ندارد اما مردم شیراز هنوز به محل دروازه های قدیمی اشاره می کنند که عبارتند از : دروازه قرآن,دروازه اصفهان, دروازه سعدی ,دروازه قصابخانه, دروازه کازرون ,دروازه شاه داعی الی اله

دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و در واقع در خروجی شیراز به سمت شهر مرودشت واقع شده است. این بنای تاریخی در کنار فلکه طاووسیه شیراز قرار دارد. دروازه قرآن در فاصله کمتر از ده متری مقبره خواجوی کرمانی و همچنین فاصله کمتر از پانصد متری باغ جهان نما و همچنین فاصله کمتر از هزار متری مقبره شاعر نامدار پارسی زبان حافظ شیرازی و باغ جهان نما قرار دارد.

 

این دروازه به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شده دلیل نامگذاری آن بخاطر قرآنی است ,که به دستور امیر در آن قرارگرفته شده است .تا مسافرین به سلامت ازآن عبور کنند.این طاق به مرورزمان به خرابی رفت ,تااینکه درزمان کریم خان زند دوباره ساخته شد وقرآن معروف به "هفده من "که منسوب به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری در اطاقک بالای آن گذاشته شد.این دروازه به دستور رضاخان در سال 1316شمسی ویران شد وقرآنش به موزه پاریس انتقال یافت .اما باردیگر این دروازه بابلندنظری یکی ازبازرگانان معروف شیراز بنام مرحوم حسین ایگار در سال 1328 شمسی تجدید بنا گردید.

 

آدرس دروازه قرآن

 

   

میدان قرآن - تقاطع بولوار هفت تنان و ربانی شیرازی

 

تصاویر دروازه قرآن 

 دروازه قرآن

دروازه قرآن

دروازه قرآن

دروازه قرآن

 

----------------------------------------------------------------------------------

صفحه دروازه قرآن به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی درشهرشیراز،استان فارس،کشورایران،ثبت شده است.

صفحه دروازه قرآن با کلید واژه های دروازه قرآن ، مکانهای دیدنی شیراز ، گردشگری ایران ، دیدنی های استان فارس در سایت تفرجگاه برچسب خورده است .

         

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com