Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
مسجد سلطان احمد - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

مسجد  سلطان احمد

 

مسجد سلطان احمد مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده‌است. این شهر که در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای ۱۴۵۳تا ۱۹۲۳پایتخت این کشور بوده‌است، یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به مسجد آبی نیز شهرت دارد.

این مسجد طی سالهای ۱۶۰۹تا ۱۶۱۹به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. وی در همین مسجد دفن شده‌است. این مسجد در قدیمی‌ترین بخش استانبول واقع شده که این منطقه در قبل از سالهای ۱۴۵۳ (میلادی) مرکز قسطنطنیه، پایتخت امپراطوری بیزانس، محسوب می‌شده‌است. این مسجد در نزدیکی هیپودروم قسطنطنیه واقع شده‌است و تا کلیسای بزرگ مسیحیان با نام ایا صوفیا فاصله اندکی دارد. مسجد سلطان احمد درنزديکي کاخ توپکاپي قرارگرفته؛کاخي که محل اقامت بسياري از پادشاهان عثماني بوده وفقط چند دقيقه تاساحل بسفورفاصله دارد.

مسجد سلطان احمد تنها مسجد ترکیه‌است که شش مناره دارد.

مهمترین بخش صحن داخلی محراب است که از مرمری با تراش ظریف و کنده کاری ساخته شده و دیوارهای کناری آن از جنس سرامیک است. در سمت راست محراب منبر قرار دارد.

هر مناره سه بالکن دارد و تا چندی قبل مؤذن می‌بایست پنج بار در روز از یک پله مارپیچ باریک عبور می‌کرد تا اذان بگوید. امروزه از یک سیستم بلندگو استفاده می‌شود و صدای اذان که توسط مساجد همجوار نیز اکو می‌شود در اغلب مناطق قدیمی شهر به گوش می‌رسد.

مسجد آبی دارای ویژگی های پیچیده اجتماعی از جمله مدرسه، مکان سلطان استراحت ، حمام ترکی، چشمه، بیمارستان، مکتب، اتاق اجاره ای و خانه هایی جدا  از مسجد است ساختار مهم دیگر و پیچیده اجتماعی مسجد آبی عمارت استراحت سلطان است که یک مکان برای استراحت قبل و بعد از دعا بوده که برای سلطان احمد ساخته شده است. در این مکان مقبره بسیاری از جمله سلطان احمد، همسر سلطان، و فرزندانش مورات و عثمان در شمال غربی وجود دارد.

 

تصاویری از مسجد سلطان احمد

 

مسجد سلطان احمد

 

 

مسجد سلطان احمد

 

مسجد سلطان احمد

 

مسجد سلطان احمد

 

مسجد سلطان احمد

 

 سلطان احمد

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  صفحه مسجد سلطان احمد  با کلید واژه های مسجد سلطان احمد ، مکانهای دیدنی استانبول، گردشگری جهان ، دیدنی های ترکیه، مسجد سلطان احمد ترکیه ، تصاویر مسجد آبی ، مسجد آبی ترکیه  در سایت تفرجگاه برچسب خورده است.

 

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com