Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tafarojg/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
مجموعه امیر چخماق - tafarojgah - وب سایت تفرجگاه
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

مجموعه امیر چخماق

 

میدان امیرچخماق نام میدانی در شهر یزد است ، که تقریباً در وسط بافت قدیمی شهر واقع شده. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد.تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.میدان امیرچقماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود.

امیرجلال‌الدین چقماق، از سرداران و امرای شاهرخ تیموری در سده ۸خورشیدی حاکم یزد بود،  وی  مجموعه ای با ارزش که نقطه خیابان‌های اصلی شهر است ساخت تا یزد را رونق بخشد و در این کار فاطمه خاتون، همسرش، او را یاری کرد. مجموعه شامل  میدان، حمام عمومی، کاروان‌سراها، خانقاه، مسجد، تکیه، بقعه ستی فاطمه، بازارچه حاجی قنبر، آب انبار ستی فاطمه، نخل و آب انبار تکیه امیر چخماق را شامل  میشود. امیر جلال‌الدین چخماق با همکاری همسر خود ستی فاطمه خاتون مسجد جامع نو را در ده یا کوی دهوک سفلی ساختند و پیش روی آن را میدانگاهی فراخ انداختند. آن مسجد در آینده به مسجد امیر چخماق و آن میدانگاه از همان زمان به «میدان امیرچخماق» نامیده شد. این میدان در عصر صفوی هم به همین نام شهرت داشت. در زمان شاه عباس برخی از این آثار احیاء شده‌است، از جمله چهار سوقی بر روی کاروانسرا ساخته شده‌است.

در توصیف مسجد امیر چخماق باید گفت ، سنگ نصب شده در کریاس مسجد مسجد امیر چخماق به طرف میدان، شبکه‌های ظریف از کاشی‌های معرق دور خارجی گنبد، محراب صفه اصلی با تاقنمای مقرنس کاری و… این مسجد را از نظر مرتبه زیبایی بعد از مسجد جامع قرار داده است.

در شرق میدان امیر چخماق، بازاری به نام حاجی قنبر وجود دارد. این بازار از بناهای نظام‌الدین حاجی قنبر جهانشاهی است. این شخص که به امر جهانشاه قره قریونلو به حکومت یزد رسیده بود آثار دیگری هم در یزد بنا کرد. بعدها بر سر در بازار بنای زیبا و بلندی به اسلوب بناهای موجود در تکیـه‌های یزد سـاخته شد.

یکی دیگر از بخش‌های دیدنی این میدان، نخل بزرگ آن است که به «نخل حیدری ها» نیز نامور بوده است. آن گونه که «عبد الحسین آیتی» گفته، پیشینه این نخل به 450 سال پیش و «دوره صفویه» می‌رسد.

 

آدرس مجموعه امیر چخماق

یزد - سلمان فارسی

 

تصاویر مجموعه امیر چخماق

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

مجموعه امیر چخماق - یزد

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

صفحه مجموعه امیر چخماق یزد  به عنوان یک  مکان تاریخی ، مکان تفریحی و گردشگری درشهریزد،استان یزد،کشورایران،در سایت تفرجگاه ثبت شده است.

صفحه مجموعه امیر چخماق  یزد  با کلید واژه های مجموعه امیر چخماق یزد ، دیدنی های یزد، طبیعت گردی در یزد، موزه  یزد، مکانهای دیدنی استان یزد، مسافرت به یزد ،مجموعه امیر چخماق ، آثار باستانی یزد برچسب خورده است.

 

ارتباط با بخش گردشگری :

turism@tafarojgah.com

ارتباط با بخش معرفی کناب :

bookintro@tafarojgah.com

جهت ارتباط با سایت :

info@tafarojgah.com